Valachi Anna megemlékezése
elhangzott 2015. február 6-án a
Fiumei úti temető ravatalozójában
elhangzott 2015. február 6-án a
Fiumei úti temető ravatalozójában
Makai Zsuzsanna (1929–2015) |
Őt magát is hasonló cél motiválta, mint társaságuk többi tagját: a gazdag és sokrétű életmű tanulmányozásával hitelt érdemlően rekonstruálni, ki mindenki volt egy személyben az ezerarcú József Attila, akinek képét a szárszói tragédia után oly sokszor eltorzították.
Első összejöveteleink idején még élt Zsuzsa édesanyja,
özv. dr. Makai Ödönné, József Etelka (1903–2004) |
Jolán
és keresztlánya, Zsuzsi
|
Nemrégiben így mesélt egy riporternek: 1935–36-ban többször meglátogatott bennünket Attila Hódmezővásárhelyen. Velem és két fivéremmel játszott. Én egyszer verset is írtam, talán még iskolába se jártam. Ültem édesanyám ölében, úgy mondtam el: „Felébredtem, madár / fütyölt felettem, / szép nap mosolygott rám, / imádkoztam reggelen át”. Nem tudom, hogy jutott az eszembe. De azt soha nem felejtem el, hogy amikor szavaltam, Attila, a szüleimmel együtt, milyen kedvesen mosolygott!
Minden alkalmat megragadott, hogy cáfolja a közhiedelemben gyökeret vert előítéleteket nagybátyjáról: Nagyon kedves ember volt, ezt kevesen tudják róla a szomorú, depressziós arcképei alapján. Nálunk egészen másképp viselkedett: szellemes volt, jó humorú, és nagyon szeretett tréfálkozni velünk.
A
mosolygó József Attila
|
József Jolán: József Attila élete |
A
Makai szülők gyermekeikkel 1936 elején
|
Etus
„mama” fiacskáival
|
Első lőn Zsuzsanna,
ugy jött mint a manna,
második lőn Péter,
őt küldé az éter,
harmadik lőn Ádám,
tulipán a ládán.
Zsuzsi nyolcéves korában, Balatonszárszón látta utoljára nagybátyját, amikor az végső sétájára indult. Három évvel később, amikor József Jolán első életrajzi könyve megjelent, még mindig kislány volt, de a nagyra törő és leleményes keresztmama továbbra is gondoskodott arról, hogy reflektorfényben tartsa húga tehetséges gyermekeit.
József
Jolán, a hírlapíró
|
,,A szappanfőző illatos lelke […] a család más tagjaiban is ott jár” – írta Németh László Lányaim című könyvében. [József Attila] unokahúga, a kis Makai Zsuzsa „zongora- és táncművésznő, írónő és költőnő” japános versikéi közül írom ki a „Zörgő börgő Marcsa meg a dilinósról szóló mese és vers”-et.
Mindeközben dúlt a háború, és az ellátási nehézségek miatt éhínség tombolt Budapesten. Péter és Ádám intézetbe került, a csontig lesoványodott Zsuzsit pedig a bonyhádi árvaházban apácák vették gondozásba.
A bonyhádi
református árvaház
|
Ahogy múlt az idő, József Jolán – aki annak idején Rózsahegyi Kálmán színiiskolájának növendéke volt –
Jolán, művésznevén Pászti Jocó 1922-ben
|
Az ifjú
színésznő-jelölt
|
A Rajk-per utáni kémhisztéria következtében veszélybe került a Makai család – és az 1950 nyarán elhunyt, befolyásos Jolán sem segíthette többé szeretteit. Olyan fejezet kezdődött ekkor a családregényben, amelyet a nagybetűs Élet írt tovább, és lehetetlen volt befolyásolni a történteket.
Zsuzsi 1944-ben, tizenöt éves korában ismerte meg majdani férjét, Dóra Józsefet, aki a háború befejezése után disszidált, de sűrűn leveleztek, s miután a férfit hazavezérelte a távolsággal csak növekvő szerelem, feleségül vette szíve választottját.
Az esküvői fotó
|
A teljhatalmú pártvezér jól tudta, ki volt József Attila és Jolán, s a kémgyanú ellenére megkegyelmezett a Makai családnak: lefújatta a már megkezdett kitelepítési akciót. A színésznői tervek azonban végleg meghiúsultak.
Zsuzsa – noha nemrég még balett órákra járt és zongorázni tanult – az ötvenes években csak fizikai munkát kaphatott: sokáig szigetelőként dolgozott a Csőszerelő Vállalatnál. A magánéleti boldogság azonban megadatott a sokat próbált házaspárnak.
A családi teljesség öröme
|
De a korszellem még sokáig változatlan maradt. A családfő – burzsujnak bélyegzett apja miatt – jó ideig nem kaphatott munkát; Zsuzsinak viszont jól jött, hogy annak idején az eminensnek számító Reich-Deutch iskolában német és angol nyelven tanult – így a kétkezi munka után idegen nyelvű levelezőként dolgozhatott nemzetközi kapcsolatokkal rendelkező nagyvállalatoknál. Nyugdíjas korában is könnyed és szívélyes maradt.
Ennek köszönhette, hogy turista-kísérőként foglalkoztatták a Budavári Palotában és a Nemzeti Galériában, majd az Amerigo Tot műterméből átalakított Koller Galériában.
Időközben megözvegyült: férje 1981-ben szívinfarktusban halt meg. A fiai ekkor már diplomás pályakezdők voltak – de ekkoriban kezdett betegeskedni édesanyja, aki egyre inkább a gondozására szorult. Etus néni utolsó esztendeit már kerekesszékben töltötte, leánya ápolására szorulva, de Zsuzsi szívesen és sok leleménnyel gondozta.
Akkor is kitüntető figyelemmel és barátságos mosollyal fogadott, amikor a kilencvenes évek közepén személyesen is megismerkedtünk. Én akkoriban József Jolán életére kíváncsian kerestem föl Etus nénit – de Zsuzsi segítsége nélkül nem boldogultam volna. Ő „fordított” – papírtölcsért illesztve nagyothalló édesanyja füléhez –, hogy megértse a kérdéseimet, és megszülessen a lejegyzendő monológ, amelyet Etus néni mindig nagy beleéléssel adott elő, ha a testvéreivel közös élményeire emlékezhetett. Legnagyobb örömömre 1998 nyarán együtt dedikálhattuk „könyvünket” a Liszt Ferenc téren, a könyvhét nyitónapján.
Századik születésnapján is Zsuzsi készítette elő édesanyját a József Attila Társaság vezetőségének fogadására, hogy delegációnk ünnepélyesen köszönthesse a költő egyetlen, életben maradt testvérét a kerek évfordulón. (Közös bánatunk, hogy fivére születésének centenáriumát már nem érhette meg.)
De a jelképes lángot őrző fáklyát – amelyet ő maga Jolán nővérétől örökölt – még idejében átadta lányának, aki már Etus néni életében rendszeresen képviselte a családot a József Attila Társaságban.
2007.
december 3-án Társaságunk megemlékezésén.
(Jobbra:
Makai Zsuzsa és fia, Dóra Gábor,
balra: dr. Szabolcsi Miklósné)
|
A megbecsülés jelének vette, hogy tagjaink közé tartozik, s jó érzéssel töltötte el, hogy társaságunk tudományos alapossággal kutatja József Attila sokrétű, gazdag életművét, és – hozzá hasonlóan – állhatatosan gondozza az emlékét.
Noha a személyes tragédiák sora, szeretteinek elvesztése roppant megviselte az érzékeny Zsuzsit – gyönge létére mégis erős maradt. Traumákkal teletűzdelt sorsa nem hagyott nyomot pozitív beállítottságú személyiségén. Gyermekien jóhiszemű, szépre-jóra szomjazó lélek maradt mindhalálig.
Gábor fiától tudom, hogy az a fajta melegség és örömre való készség, amely jellemezte, anyai útravalónak köszönhető. Etus néni már kislány korában arra figyelmeztette, hogy mindig ő legyen az első, aki a másikra mosolyog. Ő pedig hűségesen megfogadta az élni segítő tanácsot, ezért volt olyan jó a közelében lenni.
„Valóságos kis angyal” – mondták róla, akik ismerték.
Éppen ezért olyan nehéz most elbúcsúzni tőle.
Zsuzsi, kedves! Nyugodj békében!
<3 köszönöm az írást!
VálaszTörlés